Cumartesi , 4 Nisan 2015
Anasayfa » Dünya » BM’de ‘Bağımsız Filistin’ tasarısı kabul edilmedi
BM’de ‘Bağımsız Filistin’ tasarısı kabul edilmedi

BM’de ‘Bağımsız Filistin’ tasarısı kabul edilmedi

İsrail’in 1967 öncesi sınırlara çekilmesi ve başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız Filistin devletinin kurulmasını öngören Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi karar tasarısı kabul edilmedi.

BM Güvenlik Konseyi’ndeki oylamada 8 ülke lehte oy kullanırken ABD ve Avusturalya tasarıya ret oyu verdi. İngiltere, Litvanya, Nijerya, Güney Kore ve Ruanda ise çekimser kaldı.

Evet oyu kullanan ülkeler ise Fransa, Ürdün, Şili, Arjantin, Çad, Lüksemburg, Çin ve Rusya oldu.

Tasarının kabulü için 9 oy gerekiyordu. Ancak 9 oy sağlansa bile ABD’nin veto etmesine kesin gözüyle bakılıyordu.

“MÜCADELE SÜRECEK”

Filistin’in BM Daimi Gözlemcisi Riyad Mansur, Filistin’in mücadeleyi sürdüreceğini belirterek, bundan sonra atılacak adımlara Filistinli liderlerin bugün yapacakları toplantıda karar verileceğini söyledi.

BM Güvenlik Konseyi karar tasarısının kabul edilmemesinin ardından gazetecilere açıklama yapan Mansur, ABD’yi kastederek, “Bugün 8 değil 14 oy da alsaydık veto gücü olan bir ülke tasarının kabul edilmesine izin vermeyecekti” dedi. Samimi bir şekilde barışı sağlamak için mücadele ettiklerini dile getiren Mansur, “Halkımız bu mücadeleyi sürdürecek ve Filistin liderliği toplanarak bundan sonra atılacak adımları kararlaştıracak” diye konuştu.

AJANSLAR