Perşembe , 28 Mayıs 2015
Anasayfa » Dünya » Barzani, PKK ve İranlı peşmergeyi uyardı: ‘Kürdistan’da hesaplaşmanıza izin vermeyiz’
Barzani, PKK ve İranlı peşmergeyi uyardı: ‘Kürdistan’da hesaplaşmanıza izin vermeyiz’

Barzani, PKK ve İranlı peşmergeyi uyardı: ‘Kürdistan’da hesaplaşmanıza izin vermeyiz’

Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani, PKK ile İran Kürdistan Demokratik Partisi (KDP-İ)  arasındaki gerginliğin büyümemesi için bölgesel hükümetin müdahale etmesi gerektiğini ifade ederek, “Kürdistan’ın hesaplaşma meydanı yapılmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

Başkan Barzani, Doğu Kürdistan – Güney Kürdistan sınırındaki gerginlik konusunda PKK ile Kürdistan Demokrat Partisi – İran’a (KDP-İ) mektup gönderdi.

Başkanlık internet sayfasında yayımlanan mektupta, Başkan Barzani, dün PKK ile KDP-İ arasında yaşanan gerginlik ve çatışmayı şiddetle kınadı.

Başkan Barzani, mektupta, “Kürdistan topraklarını siyasi hesaplaşma ve tasfiye meydanına dönüştürülmesine izin vermeyeceklerini” kaydetti.

İç savaşın hiçbir tarafa faydası olmadığına vurgu yapılan mektupta, “Daha önce belirttiğim gibi, kardeş kavgasının haram kılınması gerektiğini tekrarlıyorum. Kürt, Kürt’ün kanını dökmemeli” dedi.

Mesud Barzani, tarafların ulusal sorumluluk üstlenmesi gerektiğini kaydederek, bu tür olayların tüm Kürt milletinin imajına zarar verdiğini ifade etti.

Barzani, Kürdistan Bölgesi Hükümeti’nin gerginliğin büyümemesi ve durumun kontrol altına alınması için çaba göstermesi gerektiğinin de altını çizdi.

Rudaw

İLGİLİ HABER
PKK ile İranlı peşmerge gerginliği: 2 ölü

Etiketler: