Perşembe , 28 Mayıs 2015
Anasayfa » Dünya » Akdeniz’de 700 mülteciyi taşıyan tekne battı!
Akdeniz’de 700 mülteciyi taşıyan tekne battı!

Akdeniz’de 700 mülteciyi taşıyan tekne battı!

Akdeniz’de, İtalya ile Libya arasında kalan ve Sicilya Kanalı olarak adlandırılan bölgede yaklaşık 700 mülteciyi taşıyan tekne battı. Teknedeki 700 kişinin tamamına yakınının kayıp olduğu bildirilen olayın, Akdeniz’de meydana gelen en büyük göçmen faciası olduğu belirtiliyor.

 

Mültecileri taşıyan teknenin Libya karasularında gece yarısı alabora olduğu bildirildi. Başlatılan arama çalışmalarında şimdiye kadar 28 kişinin kurtarıldığı belirtildi.

 

Reuters’ın haberine göre teknede 700’den fazla mülteci olduğu kurtarılanlar tarafından ifade edildi. İtalyan sahil güvenlik yetkilileri geniş çaplı arama kurtarma çalışması başlattı. Malta donanması da kurtarma çalışmasına destek verdiğini açıkladı. Kurtarma çalışmasına 20 gemi ve 3 helikopter katılıyor.

 

Teknenin Libya kıyılarından 96 kilometre, İtalya’nın Lempedusa adasının ise 193 kilometre açığında battığı belirtiliyor. İtalyan sahil güvenliği arama çalışmalarına devam ediyor.

 

Times of Malta gazetesinin haberinde, göçmenlerin bölgeden geçen bir ticari gemiye seslenmeye çalışırken bir tarafa yığılması nedeniyle dengesi bozulan teknenin battığı ifade edildi.

 

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francesco, dün gece Akdeniz’de teknelerinin batması sonucu öldüğü tahmin edilen 700’e yakın göçmen için dua ederken, uluslararası toplumu, bu soruna çözüm bulmaya çağırdı.

Etiketler: