Cumartesi , 30 Mayıs 2015
Anasayfa » Dünya » Dışişlerinde utandıran skandal..ABD 24 saat içinde Çavuşoğlu’nu yalanladı !
Dışişlerinde utandıran skandal..ABD 24 saat içinde Çavuşoğlu’nu yalanladı !

Dışişlerinde utandıran skandal..ABD 24 saat içinde Çavuşoğlu’nu yalanladı !

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Türkiye ile ABD arasında eğit donat programına katılan Suriyeli muhaliflere hava desteği sağlanması için prensipte anlaşma sağlandığına dair açıklamasına Washington’dan yalanlama geldi.

Reuters haber ajansında yer alan habere göre konuyla ilgili bilgi veren ABD’li yetkililer, henüz bu konuda bir karar verilmediğini belirtti. Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanları ile mücadeleyi hızlandırmak için yapılabilecekler konusunda taraflar arası müzakerelerin sürdüğünü ifade eden ABD’li bir savunma yetkilisi, “IŞİD karşıtı çabalarımızın tüm unsurları hakkında Türklerle devam eden görüşmeler içerisindeyiz. Bizim görüşümüz henüz bir karar alınmadığı yönünde” ifadelerini kullandı.

Washington, Ankara’nın ısrarına rağmen Suriyeli muhalifler için “güvenli bölge” tesis etme taahhüdünde bulunmak istemiyor.

Çavuşoğlu, önceki gün Daily Sabah gazetesine yaptığı açıklamada, eğit-donat programına katılanlara havadan destek sağlamak konusunda bir işbirliği olup olmadığı sorusuna, “Elbette. Havadan desteklenmeleri gerekir. Eğer onları korumazsanız ya da hava desteği vermezseniz bunun ne anlamı var?” demişti. Eğit-donat programı konusunda ABD ile hiçbir görüş ayrılığı ya da sorun olmadığını da söylemişti.

Bakan Çavuşoğlu, geçen ay yaptığı ABD ziyareti sırasında da Washington bölgesinde yeni yapılan bir Türk camisinin açılışını Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, ABD Başkanı Obama ile yapacağını açıklamış, ancak Beyaz Saray bunu teyit etmemişti.

ZAMAN

İLGİLİ HABER
Suriye’de savaşacak eğit-donat programındaki muhaliflere Türk-ABD hava desteği

 

Etiketler: