Perşembe , 21 Mayıs 2015
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » ‘SIM kartlar hack’lendi, milyonlarca kişi dinlendi’
‘SIM kartlar hack’lendi, milyonlarca kişi dinlendi’

‘SIM kartlar hack’lendi, milyonlarca kişi dinlendi’

ABD ve İngiliz istihbaratının dünyanın en büyük SIM kart üreticilerinden birini hack’lediği belirtiliyor. Bu, İngiliz ve ABD’li ajanların dünyanın dört bir tarafındaki cep telefonlarını dinleyebileceği anlamına geliyor.

Amerikalı ve İngiliz ajanların, Gemalto’nun sistemini hack’leyerek SIM kartların şifreleme anahtarlarını çaldığı öne sürülüyor. İddia ‘Intercept’ adlı internet sitesine ait.

The Intercept’in daha önce de ABD Ulusal Güvenlik Dairesi’ne  (NSA) ait gizli bilgileri sızdıran Edward Snowden’in kendilerine sağladığı belgelere dayandırdığı haberine göre, NSA ve İngiltere’yi siber saldırılara karşı korumak için kurulan istihbarat kurumu GCHQ, beraber hareket ederek söz konusu SIM kart üreticisinin sistemine sızdı.

Hollanda merkezli Gemalto şirketi, yılda iki milyar SIM kart üretiyor ve 85 ülkede faaliyet gösteriyor. AT&T, T-Mobile, Verizon, Sprint gibi pek çok GSM operatörü için SIM kart üreten şirketin hack’lenmesinin milyonlarca insanının izinsiz dinlenmesine sebep olmuş olabileceği belirtiliyor.

Şifreleme sistemlerini hackleyen ajanların, dünyanın dört bir yanında cep telefonlarını dinleyebileceği ifade ediliyor.

ntv.com.tr

Etiketler: