Cuma , 1 Mayıs 2015
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Otokoç Avrupa’ya açılıyor
Otokoç Avrupa’ya açılıyor

Otokoç Avrupa’ya açılıyor

Azerbaycan, Kazakistan ve Irak’ta yatırımı olan Otokoç Otomotiv, Avrupa’ya açılıyor. Şirket, Budget markasıyla Macaristan’da yatırım yapacak.

Otomotiv perakendecisi ve araç kiralama şirketi Otokoç Otomotiv Genel Müdürü Görgün Özdemir, Otokoç Otomotiv’in 2014 yılını 3.9 milyar TL ciro ile kapattığını, 62 bin 300 adet yeni ve 20 bin adet de ikinci el araç satışının yanında 112 bin adetlik sigorta ve finansman satışı gerçekleştirdiğini belirterek, 2015 yılında ise; olumlu senaryoya göre baz aldıkları otomotiv pazarında yaklaşık 70 bin adet yeni araç satışı ile pazardan yüzde 8 pay almayı hedeflediklerini, ikinci elde ise 24 bin araç satış hedefi belirlediklerini, sigorta ve finansman satış hedefinin ise 2014 yılına paralel gerçekleşeceğini öngördüklerini ayrıca ciro gerçekleştirmelerini ise 4.4 milyar TL olarak planladıklarını sözlerine ekledi.

Türkiye dahil 4 ülkede 129 ofis Araç kiralama sektörünün parlak bir yıl geçirdiğini belirten Özdemir, sektörde araç parkının yüzde 14 büyüdüğünü, uzun ve kısa süreli kiralama toplam araç parkının 257 bine ulaştığını söyledi. Büyüme ivmesinin önümüzdeki yıl da sürmesini beklediklerini belirten Özdemir, Otokoç Otomotiv’in temsil ettiği Avis ve Budget markalarının sektörde ilk iki sırayı aldığını hatırlattı. 2014 yılında Avis’in cirosu yüzde 26, Budget’ın ise yüzde 36 artış gösterdi. Avis ve Budget markalarıyla Türkiye’de örnek gösterilen bir başarıya imza attıklarını belirten Özdemir, “Yurtdışında Azerbaycan ve K. Irak’ta araç kiralama hizmeti sunuyorduk. Yakın coğrafyada yatırım yapma stratejimizden hareketle 2014 yılında da Kazakistan’da araç kiralama operasyonuna başladık. Türkiye dahil 4 ülkede 129 ofisle hizmet veriyoruz. Yurtdışı araç parkımız 1.500’ü geçmiş durumda. Şu anda Otokoç Otomotiv’in ilk Avrupa yatırımını, Budget markamızla Macaristan’da hayata geçirmeye hazırlanıyoruz” dedi.

SAATLİK ARAÇ KİRALAMA DÖNEMİ

2014 yılının en önemli atılımlarından biri olarak, dünyanın lider saatlik araç kiralama firması Zipcar’ı Türkiye’ye getirmek üzere anlaşmaya vardıklarını belirten Özdemir, Zipcar’ın, Avis ve Budget’la beraber 3. araç kiralama markası olarak Otokoç Otomotiv’e dinamizm katacağını ve şehir içi ulaşım ihtiyacına ekonomik ve esnek bir alternatif çözüm sunacağını söyledi.

ÖNDER ÇELİK

Etiketler: