Çarşamba , 13 Mayıs 2015
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Dev göktaşı teğet geçti
Dev göktaşı teğet geçti

Dev göktaşı teğet geçti

Yaklaşık yarım kilometre çapındaki bir göktaşı, bugün dünyanın 1 milyon 250 bin kilometre yakınından geçti.

Gökbilimciler, bu mesafe ayın dünyadan uzaklığının yaklaşık üç katı olmasına karşın, “2004 BL86″ adı verilen göktaşının dünyaya “teğet geçeceğini” söylüyor.

Saatte 56 bin kilometre hızla ilerleyen göktaşı küçük teleskoplarla ve büyük dürbünlerle görülebilecek. Güneşin çevresini 1,8 yılda dolaşan göktaşı, 11 yıl önce keşfedilmişti.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi yetkilileri, bunun 2027 yılına kadar, dünyanın bu kadar yakınından geçen en büyük göktaşı olacağını belirtiyor.

2027’de 1999 AN10 adlı göktaşının dünyanın 30 kilometre yakınından geçeceği tahmin ediliyor. Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi Dünya’ya Yakın Cisimler Programı, halihazırda dünyanın yakınlarından geçen 11 binden fazla gök cismini izliyor.

Bu büyüklükte bir göktaşının 65 milyon yıl önce bugün Meksika sınırları içindeki Yucatan Yarımadası’nda çarptığı tahmin ediliyor.  İki yıl önce Rusya’nın Çelyabinsk kentine küçük bir göktaşının düşmesi sonucu 1500 kişi yaralanmıştı. Aynı gün, başka bir göktaşı dünyanın 27,680 kilometre yakınından geçmişti.

BBC Türkçe

Etiketler: